British Museum – Lewisovy šachy

S popisováním mých muzejních návštěv jsem celkem ve skluzu a fotky se hromadí. Abych to trochu prošťouchnul, tak pár dní přeskočím a napíšu kousek dneška. Po doprohlídnutí jednoho úseku, mi totiž ještě zbývala asi hodina volna a když se teda teďka hraje v Soči o Mistra světa v šachu, tak jsem se zašel podívat na Lewisovy šachy (The Lewis Chessmen) do oddělení evropského středověku. Prý to jsou nejznámnější šachy na světě, původem nejspíše z Norska, ale nalezeny na severu Skotska. Cestou k nim jsem procházel expozicí hodin a už vím, kam se podívám příště.

Všechny postavičky jsou vyřezány z mrožích klů, což je prý dost tvrdý materiál. Asi i díky němu vypadají po osmi stech letech stále velmi dobře.

Jejich jméno je odvozeno od místa, kde se v roce 1831 našly – Lewisova ostrova (Isle of Lewis). Jednalo se o 93 kousků – 78 šachových figurek, 14 počítadel a jedna pásková spona. 11 šachových figurek je v Edinburgu, zbytek tady.

Typická Králova pozice je s mečem na kolenou, Královna si pak opírá hlavu. Královnino gesto má prý připomínat Panu Marii, mně to ale připadlo, že se diví, co to ten její zase vyvádí 🙂

Některé figurky na sobě měly červený pigment a tak se soudí, že původně to nebylo černí proti bílým, ale červení proti bílým.

Byla toho jen jedna vitrínka, ale koukat se na to dalo dlouho. Vlevo pěkně zdobení Pěšáci, vpravo pak počítadla, teda aspoň doufám, že jsem to identifikoval správně.
Cestou k i od šachů jsem procházel expozicí hodin a nedalo mi to, abych se jedny, takové relaxačni, nenatočil. Možná je lepší stlumit si zvuk. Pak už jen stačí sledovat kuličku.
S původním návrhem příšel William Congreve a podobných hodin vzniklo několik. Tyto jsou někdy z roku 1820. Každá obrátka je třicet sekund. Ciferník napravo ukazuje jen 0s-30s-0s-30s atd, vedle něj je pak s minutama a hodinama. Na jedno natažení vydrží deset dní a kulička za tuto dobu urazí přes 100km. Na mne to působilo až hypnoticky, jak se pořád valí a překlápí. V létě to asi byla dobrá zábava místo krbu…