Katedrála v Truru

Truro je hlavní (a jediné) město Cornwallu a první, co z něj při příjezdu vlakem uvidíte, je Katedrála Blahoslavené Panny Marie. Z čelního pohledu je silně podobná bazilice sv. Ludmily na Míráku, se kterou má podobnou i dobu vzniku – přelom 19. a 20.století. Já v ní byl zatím jen jednou a to bylo před Vánoci či Velikonoci a zrovna tam zpíval v rámci bohoslužby sbor. Sice to bylo moc pěkný a já si tu půlhodinku užil, ale vnitřek jsem si neprošel. To jsem napravil až teďka a pořídil z toho i pár fotek.

Budova se průběžně opravuje a tak je sam tam vidět lešení. To nad vstupním štítem i celkem esteticky ladilo. Jelikož se jedná o anglikánskou katedrálu, tak je výzdoba střídmá. Strop je vyskládán z cihel a vypadá moc pěkně.

Hlavní loď vcelku i s detailem na oltář. Třetí fotka patří St.Mary`s Aisle, což je původní kostel postavený v 16.století, který dnes tvoří součást katedrály. Úplně napravo pak ikona od Johna Colemana.

Nejvíce mne zaujala terakotová Tinworthova deska (The Tinworth Panel), před kterou stál bohužel sloup. Autor George Tinworth na ni vyobrazil cestu Ježíše na Golgotu a byla poprvé vystavena v roce 1880 v Královské akademii.

Úplně vlevo stojí Pilát Pontský a kousek vedle něho Barabáš, který si stále nemohl zvyknout na jasné denní světlo a tak si musel stínit oči. Šimon Cyrenejský se snaží s křížem trochu helfnout, ale strážní jsou proti. Úplně napravo pak byli v řetězech i další dva odsouzení.

Bylo tu dost detailů, jako třeba hřeby za opaskem a kladivo v ruce jednoho z vojáků. To, jak je Šimon tahán za ucho, prý může být jakási reflexe školní výchovy Tinwortha 🙂
Katedrála sama se nejvíce, krom různých aktivit, chlubí vitrážovými okny, která mi ale zas tak extra nepřišla. Příště se zkusím podívat pečlivěji.