March 24 2014

Zidisha

Občas jsem přemýšlel, jestli nepošlu nějaké peníze na charitu, ale nikdy jsem se k tomu nějak nepřesvědčil ( i když v případě české nemocnice v Pakistánu jsem byl hodně blízko a letos jim asi něco pošlu). Abych si nepřipadal jako úplná držgrešle tak jsem si to zdůvodňoval tím, že se k lidem co to potřebují, dostane jen část peněz. Kdysi jsem někde četl, že přes UNICEF se cestou ztratí asi 70%. To je snad extrém, věřím tomu, že třeba Člověk v tísni nebo Charitas jsou na tom o několik úrovní lépe. Asi před měsícem, jsem ale na blogu Johna Vaňhary četl o existenci peer to peer půjček. Zidisha se zabývá právě tímto a zprostředkovává tak mikroúvěry lidem v (převážně) Africe. Ti tyto peníze používají k rozjezdu či rozšíření svého podnikání. Celý web je v angličtině a půjčky jsou pouze v dolarech.

Po vyťukání www.zidisha.org si můžete prohlédnout zájemce a jejich projekty. Už při pročítání tohoto mne překvapilo, o jak malé půjčky jde, je to rozmezí přibližně 50 – 800 dolarů, a o spektrum investicí, od fukarů do kadeřnictví po zřízení “benzinky”. Nejsou tu potřeba žádné závratné sumy, můžete totiž k půjčce přispět třeba i jen jedním dolarem a až se potřebná suma sejde, tak se půjčí. Ke své částce si i určíte, jak velký úrok budete požadovat. Toto prý záleží na dohodě mezi vámi a příjemcem, já bych ale řekl, že si člověk při podávání inzerátu zadá maximální výši úroku, kterou je ochoten přijmout a tím vyjednávání končí.

Celý proces je tak pěkně jednoduchý. K registraci stačí jen email, přístupové heslo a nějaké to jméno. Po vybrání půjčky na ni jen kliknete a zobrazí se vám okno kolik chcete přispět, za jak velký úrok, jaká je celková výše půjčky, kdy bude splacena a kolik se ještě musí vybrat. Platit jde normálně kartou (nebo přes PayPal). Bohužel se platí poplatek za převod (5%). Splacené peníze nejdou zpátky na váš bankovní účet, ale zůstávají na vašem účtu Zidishy, takže poplatek nemusíte platit při každé půjčce. Jaký je poplatek za převod zpátky do banky jsem se nepodíval, předpokládám, že to bude to samé. O průběhu půjčky pak informují automatické maily. U každého žadatele je i historie předešlých půjček s procentem splacenosti. Může se totiž stát, že se z půjčky stane dar. Procento nesplacených půjček je myslím do deseti procent. Už nevím, jestli to jsou nikdy nesplacené a nebo jen opožděné.

Zidisha

Já jsem si na zkoušku vybral Flossie Muthoni z Nairobi v Keni. Ta chtěla 451 dolarů na koupení třech kravek. V textu kolem se dovídám, že má nějaký online byznys, ale hlavně že je farmářka. Pěstuje fazole, kukuřici a brambory. Chce přidat i živočišnou výrobu, krom krav na mlíko i slepice pro vajíčka. Za tři měsíce bude sklizeň a z utržených peněz prý splatí půjčku. V Keni to prý roste úplně samo, takže žádnej problém. Teď koukám, že se mi do slepovanýho obrázku dostaly dva ty samý (About this loan), tak pardon. Opravím až budu mít normální přístup na internet. Je vdaná a má 19ti letého syna. Na farmu jezdní z Nairobi vždy o víkendech.

V levém sloupku jsou vidět lidé, co se na půjčce podílejí, jakou částkou a za jaký úrok. Nejmenší částka v tomto případě je 1,47 dolaru, tedy asi třicet korun.

V červenci dám vědět, jestli se peníze vrátily a nebo ne, do té doby možná ještě nějakou půjčku zkusím.

Tags: ,

Posted 24. March, 2014 by jenda in category Uncategorized