10 000km (a další stále přibývají)
Při nedělním běhu jsem se v celkovém součtu přehoupl přes deset tisíc kilometrů. Tohoto milníku jsem dosáhl týden před čtvrtým výročím prvního vyběhnutí. Co se tedy mezi 15.lednem 2012 a 10.lednem 2016 změnilo?
1) Přestal jsem shánět nové informace
Zatímco první rok (možná dva) jsem snad každý den koukal na webové stránky běhej.com (méně často pak na bezvabeh nebo nějaké zahraniční) a četl si články i diskuze, tak teď je to mnohem vlažnější. Počítač času MindTheTime mi ve statistice ukazuje, že za poslední čtyři měsíce jsem měl behej.com otevřený 1h 4min a bezvabeh ani jednou. Informace o tom, co a jak jíst, jak došlapovat či o průběhu závodů mne už očividně tolik nezajímají.
2) Grafy a statistiky
Zatímco ze začátku jsem si po doběhu vždy převáděl záznam z hodinek do endomonda, abych si prohlédl grafy rychlosti a tepu či jak se projevuje terén či počasí na výsledku, tak teď data nahrávám tak jednou za 2-3 týdny a grafy už nesleduju. Poslední rok jsem už třeba úplně přestal nosit měřič tepu. Jediné, co ještě sleduju jsou týdenní kilometry a občas rychlost. Párkrát za rok taky kouknu na celkovou statistiku.
3) Výstroj
Pár dnů poté, co jsem začal běhat jsem si koupil v H&M běžecké triko a běhám v něm doteď. Měl jsem ho na sobě pokaždé, což teďka už dělá 980 běhů, takže fakt držák. Další, co se nezměnilo jsou hodinky Foreruner 110 od Garminu. Pořídil jsem si je už na úvodní běh a i když mi ty první, asi po roce v rámci záruky, vyměnili za nové, tak je stále považuji za původní. Krátké šortky i tříčtvrťáky, které mám kolem dvou let také stále drží. Nejčastěji kupuju boty. Zatímco prvních pár měsíců jsem si vystačil s plátěnkama, tak od té doby už jsou vždy běžecké. Držím se minimalistického pojetí, takže žádný (anebo minimální) výškový rozdíl mezi špičkou a patou a také tenká podrážka. Poslední půlrok jsem běhal bez ponožek. Co se výstroje týče, tak se tedy mění hlavně boty. Teď mi myslím vychází cca 1½ páru na rok.
4) Bez sluchátek
Zatímco jsem si v prvních měsících celkem často pouštel během běhu do uší nějakou tu audioknihu, tak toto pomalu odeznívalo a po zapomenutí běhacích sluchátek ve vlaku jsem se k tomuto už vůbec nenavrátil.
5) Norma
Zatímco první měsíce má kilometráž plynule stoupala (půlka ledna 70km, únor 173km, březen 203km, duben 239km, květen 291km, červen 323km), tak pak přišlo hledání nové práce a posléze realita jiného pracovního stylu a kilometráž začala silně kolísat. Jako normu jsem si tedy zvolil 50km týdně a té se snažím držet. Vyjímkou jsou dovolené.
6) Doprovodná cvičení
Zatímco jsem ze začátku doplňoval běh hojně i jiným cvičením, tak to se také s novou prací přerušilo. Od té doby mám občasné záchvěvy, že třeba pár týdnů zařazuji protahování či lehčí posilování, s intenzitou prvních měsíců týdnů se to ale nedá srovnávat. Možná s vyjímkou léta 2014, kdy jsem si do těla dával víc.
7) Praktičnost
Zatímco jsem se dříve soustředil na tepovou frekvenci, tempo či jiné sportovní atributy, tak se mi postupně běh stává prostředkem pro přesun z bodu A do bodu B (a většinou zase zpátky). Buďto tehdy, kdy se chci někam podívat anebo, a to hlavně, když potřebuji něco nakoupit. Na týdenní nákupy to není, ale když potřebuju koupit ředidlo nebo třeba citrón, tak je to optimální.
8) Závody
K prvnímu závodu jsem se přihlásil pro takové rozloučení s Běchovicema, kde jsem pracoval. Druhý rok jsem byl zvědavý, jestli jsem se oproti loňsku zlepšil. Třetí rok se k tomu přidal “testovací” závod ve Sloupu, abych věděl, co můžu od Běchovic očekávat no a čtvrtý rok jsem se nechal, ještě navíc k těmto dvěma závodům, přesvědčit k účasti na Vlčí jámě. I když tedy závody nevyhledávám, tak jejich počet pomalu roste.
9) Rozdrobenost
Myslím, že oproti prvnímu roku, kdy jsem se snažil o delší běhy a nebyl tedy moc problém se dostat k vyšším hodnotám než 50km/h, jsem od té doby dlouhé běhy dost opustil a potřebuji cca šest běhů v týdnu, abych se dostal na padesátku. Na vině je očividně absence volných odpoleden či celých dnů. Když pak mám volno, tak zas chybí trénink. Toto by se mohlo změnit, pokud budu pokračovat ve volnějším pracovním režimu a mít více volna.
10) Rychlost
Rychlost se samozřejmě mění každým během, ale pokavaď porovnám 5km úsek, tak hodnoty jsou: 2012-22:06, 2013-20:57, 2014-21:02 a 2015-20:51, tedy nic výrazného. Jinou distanc mi bohužel endomondo zdarma neukáže. Jedna ze změn v další desetitisícovce možná bude v archivačním softwaru, protože mi toho u endomonda vadí víc, ale mám tam všechny data od začátku, což změnu trochu komplikuje. Už jsem se k tomu chtěl dokopit kolem Nového Roku, ale zase jsem to odložil.
To bude asi tak všechno. S každým dalším rokem by mi přišla větší škoda, kdybych zlenivěl natolik, že bych s běháním přestal. Přece jenom je to má jediná pravidelná aktivita a jediná známka mé pevné vůle. I když se teďka více a více tlačím do běhu právě kvůli té 50km normě, tak jde (téměř) vždy hlavně o to, abych se vykopal z domu, pak už jsou pocity příjemné a bývám rád, že jsem lenost opět přemohl. Chtělo by to na tomto základu začít přistavovat další pravidelné činnosti, ale stále se mi nedaří překlenout takovej časovej úsek, aby mi pak bylo líto, že jsem s tím přestal. Hlavně hlava a koncentrace by si něco takového už konečně zasloužily. Vyjímkou je možná tenhle blog, kterej snad už tu hranici překlenul.
Dopsáno. Teď ještě úvodní obrázek a hurá ven. Je tam (snad poprvé v tomhle roce) pěkně a tak bude radost se provětrat na pobřeží.