10×21 za 3×7
Příprava na Běchovice mne mentálně přenastavila z “odpočinkových” běhů na snahu o rychlejší tempo a knížka o Vlastíkovi toto ještě podpořila. Když jsem byl v Londýně, tak jsem chtěl místo každodenních kratších běhů zařadit radši méně dlouhých, abych měl svůj týdenní 50km limit splněn za pár dní a zbyl mi čas na muzeum. Jako optimální vzdálenost mi vyšlo 21km a já se téhle vzdálenosti držel tři týdny. Abych se vyhl zpomalování, tak jsem si stanovil, jak rychle poběžím a kupodivu se mi to až na jedinou vyjímku vždy povedlo.
V Londýně byla rutina taková, že jsem nejdříve doběhl k RegentsParku a začal kolem něj kroužit, to vše rychlostí pod 5min/km. Při třetím obíhání jsem odbočil na ovál a od 13.km začal intervaly – 400m pomalu, 400m rychle. Když mi na hodinkách odpípl 17.km, tak jsem se začal vracet v tempu do 6min/km. Hned první den jsem si udělal překvapivě rekord na hodinovce – 12:58, ke kterému jsem pak vždy měl jen kousek. Ony ty běhy byly vesměs dost vyrovnané, devět v rozmezí 5:01 – 5:09min/km a jeden v průměrném tempu 5:25.
Na ovál jsem se těšil, že budu moci polevit z tempa. Přišlo mi, že jsem si tu vždy trochu odpočinul. Kromě toho, že se tu člověk nemusel nikomu vyhýbat ani dávat přednost autům, tak i povrch byl lepší. Pískohlína je přeci jenom měkčí než asfalt a myslím, že to také hrálo pozitivní roli.
V Londýně jsem měl každý den čas odpoledne, po menším obědě. Ve Falmouthu to tak jednoduché nebylo a tak jsem jednou vyrazil hned po probuzení, na lačno. Byl z toho nejpomalejší běh a jediný, kde jsem rezignoval na tempo. Prostě to nějak nešlo. Plíce nechtěly dýchat, nohy zabírat a hlava mi nutkala jednu pauzu za druhou.
Po této zkušenosti jsem pak ráno vyběhl jen třikrát k moři, abych si zaplaval. Poprvé se hned u břehu dělaly silné (ani ne moc velké) vlny, takže jsem ve vodě strávil jen minutu. Jedna z vln mi tu při stání na mělčině hnula trochu s kolenem a to mi pak dělalo problémy. O dva dny později byla situace lepší a já si plaval 9minut. Po pichlavém začátku (asi pět minut) to pak i celkem šlo. Vylézal jsem dřív hlavně proto, abych nepromrzl, což se mi ale nakonec kvůli dešti na zpáteční cestě stejně nevyhnulo. No a při posledním pokusu jsem chvilku stál na pláži a pak běžel zpátky. Studenej vítr a vlny mne totiž odradily.
Ve Falmouthu se dalo běhat jen po asfaltu, všude jinde bylo bláto a mokro. Není tu ani ovál na intervaly, ale zase tu jsou kopečky. Ty čtyry jednadvacítky co jsem si tu odběhl byly tedy oproti těm londýnským trochu jiné. Prvních 17km v tempu pod 5:00 a poslední čtyry do šesti minut na kilometr. Třikrát jsem přitom obíhal výběžek s hradem, na kterém bylo výraznější stoupání/klesání. Kvůli kopečkům jsem tu měl větší problém udržovat tempo a tak jsem kolikrát končil kilometr spurtem, abych se vešel do limitu.
Asi budu někdy muset začít zvyšovat laťku, zatím se mi ale moc nechce. Teď mne čeká měsíc volna v ČR a tak se možná k nějakému experimentování dostanu.