March 4 2020

Východní Skotsko V – Edinburgh

Poslední část skotského týdenního výletu. Konečně budu moct psát i o něčem jiném 🙂 Ve středu jsem vracel auto a ve čtvrtek večer odjížděl do práce. Středeční odpoledne bylo co se počasí týče dokonce i pěkné, já ale byl natolik utahanej že jsem raději zůstal na hotelu no a ve středu bylo opět mokro a tak jsem čas trávil v Muzeu a Galerii. Textově to pojmu stručně jen jako popis k fotkám.

Ranní sněhová přeháňka v Queensferry.

Po ranní procházce zpět na místě kde jsem strávil noc.

Forth Bridge postavili v roce 1890 na místě spadlého mostu a kvůli důvěryhodnosti byl schválně navržen tak aby působil masivně. I proto na něm lokální vlak vypadá jak hračka…

Před hotelem jsem moc brzo a tak se jdu s krosnou projít a nakonec usedám na lavičku před Muzeem moderního umění odkud koukám na nápis “Tady se žádný zázraky konat nebudou” a věž bývalého kostela který je nyní hostelem. O půl čtvrté se pak natahuji na měkkou postel a po zbytek dne už zůstávám v hotelu Thistle.

Následující den od rána prší, nikam nespěchám a tak je mi Skotská snídaně zároveň i obědem. Pak se jdu podívat do Skotského národního muzea. Je tady dost dětí a tudíž i hluku.

Socha Indry, bohyně hromů a blesků z 8-9.století kterou si na zahradu přivezl spisovatel Walter Scott (spolu se zobrazením Suryi) mi silně připomenula Fridricha II. kterého táta vyfotil o víkendu na procházce.

Višnu spící na hadu jménem Šeša který ho chrání (jižní Indie 17-18.století) a L’Ange od Gérarda Quenuma vytvořena z nalezených předmětů (Beninská republika 2008).

Výhled od Musea on the Mound.

Museum on the Moud je o penězích a zatímco v Londýně mají k ošahání cihlu zlata tak zde mají ukázku toho jak vypadá milion skotských liber. Nic moc tu k vidění není.

Stejně jako do obou muzeií je i do Skotské národní galerie vstup zdarma a oproti Národnímu muzeu je tu krásný klid.

Vedle světových jmen jako třeba Pissarro (Kuchyňská zahrada v L’Hermitage, 1874) tu jsou i místní jako James Guthrie (Dcera zemědělského pomocníka, 1883) nebo William Bell Scot (Una a lev, 1860).

Joseph Noel Paton – Spor mezi Oberonem a Titanií (1849-50) na motivy Snu noci svatojánské.

Edgar Dega – Před představením (189x), Paul Gaughin – Tři Tahiťané (1899), Vincent van Gogh – Olivovníky (1889)

Waller Hugh Paton – Dunnottar Castle (1867). Já tam před týdnem duhu neměl…

Venku se mezitím setmělo a já zjistil že tu mají na Edinburgský hrad namířené proměnlivé osvícení.

Pak už jen zpátky na hotel pro krosnu a zase zpátky na autobusák. Další volno je v trapu…

 

 

 

 

Tags: ,

Posted 4. March, 2020 by jenda in category Uncategorized