July 7 2014

David Wong – John Dies at the End

Někde pod nějakým článkem na internetu s výběrem nejlepších knížek, jsem v dalších tipech čtenářů pod článkem, objevil i titul John Dies at the End (John na konci umře) od Davida Wonga. Název mne zaujal, a i když jsem nevěděl o čem to bude, tak jsem ji někdy před měsícem začal číst.

CteniPodBlancem

Je to knížka o duchách z jiné dimenze, kteří jsou nástrojem k ovládnutí té naší reality. Není to nic vážného a apokalyptického, spíš takový humorný horor, kde je všechno možné (i to zdánlivě nemožné). Humor je to tedy často černý a deviantní, ale po pár stránkách jsem si na absurditu textu zvykl a pak se to už četlo opravdu hladce.

Nic jsem si tentokrát nepodtrhával, ale pro pochopení stylu, jeden odstaveček a věta ze začátku knížky.

Představte si, že máte sekeru. Ne nějakou extra, ale jen levnou z Tesca. Jednoho studeného zimního dne touto sekerou useknete muži hlavu. Nebojte on už byl mrtvý. Anebo se radši trochu bojte, protože Vy jste ti, co ho zastřelili.

Toto je malé město, dost velké na to, aby tu byly čtyry McDonaldi, ale ne tak velké abyste tu viděli mnoho bezdomovců.

Dva hlavní hrdinové – David Wong a John jsou z nejmenovaného (pro jistotu, kvůli utajení) města a jejich řešení problémů je takové stereotypicky americké. Pistole je lepší než nic. Vhodnější jsou samozřejmně výbušné kulky, optimální volba je brokovnice. V nouzi si tedy vystačí i se židlí, ale ke konci si ze stříkací pistole vyrobí plamenomet a z věcí nalezených doma sesmolí trhavinu, takže nechybí ani část, kdy je všechno v plamenech :-). Konec není úplně uzavřený, ale protentokrát jsme (aspoň právě teď) v bezpečí. V bezpečí před čím? No přece před zvrácenou paralelní realitou, která se oddělila od té naší v době americké občanské války.

Někde už jsem takovou teorii slyšel, že každé rozhodnutí, které uděláme, vytváří další paralelní Vesmír a ten vypadá tak, jako bychom to rozhodnutí neudělali. V naší realitě zemřel voják (jméno už si teda nepamatuju) během války, v té paralelní se z něj stal průkopník (nevím jak to popsat) asi biotechnologií, tedy využívání všecho živého k technologickému pokroku. Třeba jakýmisy brouky pokrytá stěna slouží jako obrovská obrazovka. Díky tomuto je tato realita mnohem více technologicky vyspělejší než naše. Jejím středem je superbiopočítač, který je znám jako Korrok, a který je tak výkonný, že je schopen předpovídat budoucnost tak, jako my umíme (tedy ještě lépe) předpovědět počasí. Vše funguje podle jeho plánu, tedy až do doby, než se náhodou objeví David a John a jejich netradiční řešení…

V češtině vyšlo pod názvem John na konci umře, minulý rok.

DavidWon_JohnDiesAtTheEnd

Tags:

Posted 7. July, 2014 by jenda in category Uncategorized