Při čekání na autobus na letiště, jsem měl asi tři hodiny prostoj a tak jsem si zašel do blízkého Muzea Bank of England, britské centrální banky. Vstup byl zdarma a nebyli tam skoro žadní lidé. Největší atrakcí, na kterou jsem se také nejvíc těšil, je možnost si potěžkat zlatou cihlu zlata.
Cesta od LiverpoolStreet k Bance vedla podél City, kde je k vidění dost skloocelových konstrukcí a i když to tu vypadá dost namačkaně, tak se tu staví další.
Zakládací listina BoE, která vstoupila v platnost roku 1694 | Kniha vkladů základního jmění má 1520 zápisů od investorů | Loterijní losy, které napomáhaly financování státu, z roku 1769 | Mašinka na gravírování “razítek” na bankovky
První klasické bankovky byly celá ručně vypsané. Tato z roku 1697 měla hodnotu 22 liber, tedy zhruba Kč 70000,- v dnešních penězích. O dva roky později už byly z půlky tištěné.
První světová válka znamenala změnu i v Bance. Zaměstnanci sice byli povětšinou příliš důležití, než aby byli posláni do zákopů, ale stejně jako všude jinde i tady došlo po Válce k přílivu žen.
Během prvních dnů války v srpnu 1914 se narychlo tiskly jednolibrovky a desetišilinkovky. Byly potištěné jen z jedné strany na papír, který byl původně určen na poštovní známky.
Třetí série z let 1917 – 1928 už vypadala “opravdověji”.
Jednolibrovka z roku 1928 byla roku 1940 nahrazena modrou verzí s metalickým vláknem pro ztížení práce padělatelům z kontinentu. Na poslední fotce je ukázka padělku padesátilibrovky z koncentračního tábora Sachsenhausen, které byly tvořeny v rámci Operace Bernhard. Toto téma se stalo inspirací k filmu Ďáblova dílna. Z důvodu padělání se s užíváním vysoce nominálních bankovek nakonec úplně přestalo.
Královna Alžběta se poprvé dostala na bankovky v roce 1960. Autorem byl Robert Austin. Na rubu jednolibrovky pak byla klasická Britannia.
Na pětilibrovce z roku 1963 od Reynoldse Stona stála modelem pro Britannii jeho dcera. Na dvacetilibrovce z roku 1970 je spolu s královnou Sv.Jiří a na druhé straně Shakespear s výjevem z Romea a Julie.
Dost se tu chlubili významem Banky pro vítězství v obou válkách. Během Druhé války byla bombardováním ohrožena i budova Banky a tak tu měli vystavenou i lékárničku z té doby. | Současné mince na vrcholu s jednolibrovkou. Pod ní jsou pak pence, které mají na svém rubu části britského znaku. | O padesátilibrovce vím že existuje, na vlastní oči jsem ji ale ještě neviděl. A to nemá hodnotu ani Kč 2000,-
Zlato z římského pokladu z maďarské Czófalvy. | Slovo karát je odvozeno od rostliny CERATonia siliqua, česky rohovník obecný, jehož semínka se používala pro vážení zlata. | Jednu unci (33g) zlata lze roztáhnout do délky 8km anebo roztepat do plochy 28 čtverečních metrů. Jedna takováto mince tedy vystačí na pokrytí podlahy menšího bytu.
Nad cihličkou k potěžkání běhala i její aktuální cena – 335 859 liber tedy asi 12 miliónů korun. Když jsem si ji zkoušel nadzvednout, tak jsem si myslel, že je tam napevno a je jen na ošahání. Až na druhý pokus, kdy jsem trochu zabral, se mi povedlo tuhle 13kg mršku nadzdvihnout.