Podomácku dělaný jogurt a Ajran z něho
Na Ajran mám příjemné vzpomínky z doby, kdy jsem dělal Na Příkopech a chodil si k Arabům do Vodičkovy pro pizzu, kde ho prodávali s popiskou “jogurtový nápoj”. Myslím, že jsem se tehdy pokoušel najít i recept na něj, ale nepovedlo se. Teď jsem na Ajran narazil na čerstvě objeveném blogu o kvašení s podtitulem A dá se to zkvasit?. Moc jsem si nebyl jistý jestli to je opravdu ono, protože to bylo opravdu super extra mega prďácky jednoduchý. Takže jak si udělat jogurt a z něj pak osvěžující Ajran?
Jogurt jde udělat buď s přesností výpočtu letu kosmických sond (to jsem nezkoušel) anebo přesností doby kamenné (ano, to je můj postup). Kromě čerstvého mléka je potřeba startovací kultura (v podobě živého jogurtu) a teplo. Pokud máme mléko přímo od zvířete, tak je asi lepší ho pasterizovat půlminutovým ohřátím na 72°C. Četl jsem, že čím déle mléko držíme v teplotě nad 70stupňů, tím hustší pak jogurt bude, ale nevím jestli to je pravda.
Při prvním pokusu jsem dal kupované mléko do kastrolu, zapl sporák a odešel (jenom na chvíli) a když jsem se vrátil, tak už se to trochu vařilo, takže přes 72°C to bylo určitě, jen nevím jak dlouho. Pak jsem čekal, až se mléko schladí na 45°C. Protože mne nebavilo ani čekání ani následné mytí hrnce, tak jsem příště použil mikrovlnku. Do sklenic propláchnutých vroucí vodou jsem nalil mléko a rovnou jsem je dal do trouby a to na 4minuty. To stačilo, aby se mléko ve dvou zavařovačkách zahřálo na 45 stupňů.
Pokud ohříváme v hrnci, tak teplé mléko přelijeme do sklenic, pokud v mikrovlnce, tak už ho tam máme a přidáme do něj lžíci živého jogurtu. Pod živým jogurtem se myslí jogurt, který v sobě má živé kultury, já použil Hollandii. Měla by stačit lžíce na litr, já dával lžíci do zavařovačky. Poté, co jogurt v mléce rozmícháme, přichází na řadu kouzlo.
Kouzlo se povede, když sklenici necháme přes noc při teplotě 42-45 stupňů. Toho lze docílit buď, že sklenici dáme do sušičky, kde nastavíme odpovídající teplotu a časovač kolem 8h anebo vyhrabeme chladící box, tak jak jsem to udělal já. V rozporu s jeho názvem, nám bude sloužit k udržení tepla. Aby to měl box jednodušší, tak do něj přidáme ještě sklenice s teplou vodou. Ta by neměla být moc teplá, aby nám nezničila jogurtové bakterie. Teplotu 45°C lze prý bez teploměru poznat tak, že je kapalina natolik vychladlá, že v ní už udržíme ponořený (umytý) prst. Já na mléko teploměr používal, ale vodu jsem měl asi krapet víc horkou, takže určitá tolerance tu bude. Podle mne je lepší mít ze začátku trochu větší teplo, protože časem pomalu vyprchává. Po dvanácti hodinách jsem pak otevřel víko a jogurt byl hotov. Obzvlášte v mikrovlnné variantě to je brnkačka. V lednici by měl vydržet snad i dva týdny a můžeme ho použít jako startér pro další dávku. O jogurt tedy nebudu mít nouzi.
Jestliže pro jogurt musíte být opatrní na teplotu a na čistotu, tak Ajran uděláte i při čekání na vlak. Stačí k němu jen hodně jogurtu, trochu vody a malinko soli. Přidat můžete i koření dle chuti, já si zatím přidávám pepř. Pokud si chceme udělat celý litr, tak potřebujeme cca 0,7l jogurtu, 0,3l vody a špetku (nebo víc) soli. Všechno prometleme či promixujeme a je hotovo. Výborný je v létě a k pikantním jídlům.