March 22 2024

Přístřešek pro dřevo

Další z projektů, který je prakticky hotov je přístřešek pro dřevo u stodoly. Naplánovaný ho měl už táta, takže patky a trámy byly již dlouho nakoupeny. Spolu s nima i desky, které měly tvořit samotnou střechu, ty jsem ale nakonec nepoužil a místo nich plochu zakryl solárníma panelama.

Únor 2023. Pár překvapivě teplých únorových dní mi dovolilo zabetonovat patky do děr, které tu vykopal ještě táta. Od něj je také konstrukce na stěně za samotným dřevem.

Listopad 2023. Na střed přichytávám trámek, který pomůže při šroubování dvou horních nosníků.

Konec ledna 2024. Dávám se do samotné konstrukce. Volím tvarové spoje, takže vše mohu snadno rozebrat.

I letos přišlo pěkné počasí, a tak jsem mohl řízlá místa konstrukce přetřít lazurou v ořechovém odstínu.

Uchycení vrchních nosníků nebylo nejjednodušší, ale povedlo se. Každý ze dvou čtyřmetrových trámku je přišroubován třema vruty 8×160 a uprostřed leží na trámku přimontovaném v listopadu.

Táta plánoval plochou stříšku, takže dva horní trámky ve stodole nebyly. Vypomohl jsem si trámky, které jsem měl na podlahu na půdě. Že je jeden do vrtule jsem si bohužel všiml až po natření dvou vrstev a v momentě, kdy jsem ho přišroubovával. Uvidím, jestli se mi to vymstí a nebo jestli se trámek pod tlakem srovná.

Po přivezení fošen z Dobrušky jsem se mohl dát do závěrečné fáze konstrukce.

Vzdálenost mezi horním a spodním trámkem se směrem k nádrži postupně rozšiřuje, takže fošny nejsou úplně zaměnitelné. Na každý z pěti panelů budou potřeba dvě, takže celkem opracovávám deset kousků. Povrchová úprava opět ořechovou lazurou.

Panely budou držet na úhelnících, které přišroubovávám jedním šroubem skrz na skrz.

A pak už jenom zbývá konstrukci osadit panelama. Jeden váží 20kg, takže to není úplně lážo plážo, ale jde to.

Bohužel nejsou všechny úplně rovnoběžně a bohužel se mi je nedaří srovnat. V praxi to zatím ničemu nevadí. Uvidím, jestli s tím něco udělám ještě letos nebo až za rok, až pod nima nebude dřevo a bude k nim lepší přístup.

Další ne úplně vyměřená věc je první uříznutá fošna. Neuvědomil jsem si, že hlubokým dolním zářezem se distanc zvětší. I po přesunutí na užší čás u branky je to na pováženou, ale náhradní kus jsem neměl a zatím dobrý. Teď jak na to koukám, tak to asi vyřeším kovovým úhelníkem…

Celkem pět panelů Trinasolar 420W 10A zapojených do série. Ještě asi přijde připevnit okápek, který jsem chtěl použít i do mezer mezi panely, které ale nejdříve budu muset nějak vyřešit.

Dva 6mm dráty vedou přes půdu až do starého kurníku, kde je střídač GreenBoost 3000, který na těch max 2000W stačí. Vychází z něj modifikovaná sinusoida, takže použití jenom na topení. Momentálně je na něj napojena pouze podlaha z chodby (620W). Do pokoje budu muset dát přepínač solár/vypnuto/síť. Původně jsem to chtěl řešit zásuvkou, bohužel se ale ukázalo, že termostat umí pracovat jen s plným napětím, což je tady problém. V létě by pak soláry měly ohřivat vodu v bojleru, to mne ale čeká opět až příště.

Náklady na solár i s dopravou:

panely 5xTrinasolar420Wp, 11200,-
kabel 2x35m, průřez 6mm², 2370,-
střídač VoltGreenBoost3000, 6120,-
koncovka MC4 3páry, 280,-
CELKEM Kč 19970,-

 

 

 

Tags: , ,

Posted 22. March, 2024 by jenda in category Uncategorized