Victoria Albert Museum v Londýně
Kvůli své nepozornosti jsem musel neplánovaně přespat v Londýně. Ubytoval jsem se v hostelu Acacia, který je kousíček od Victoria Albert Museum a tak jsem si tam na odpoledne zadarmiko zašel. Stihl jsem bohužel pouze jedno patro, myslím ale že bylo nejhutnější.
Oproti galeriím tu občas byl i popis s krátkým videem jak se co dělá což byla dobrá záminka k tomu aby se člověk na pár minut posadil. Nebylo tu ani mnoho lidí.
Ocelové rukavice vykládané zlatem a stříbrem s hedvábnou podšívkou se zlatým zdobením. Byly darem pro syny španělského krále Filipa III začátkem 17.století.
Odlitek Michelangelova Davida je darem velevévody Tuscánského královně Victorii z roku 1857. Pro prudérní královnu byla Davidova obnaženost trochu moc a tak Angličané vytvořili ještě velký fíkový list, který se při návštěvě královny či jiné vážené dámy vždy nasazoval.
Třicetimetrový Trajánův sloup by se do budovy nevešel a tak je jeho kopie z 19. století rozdělena na dva kusy. Římský originál byl dokončen roku 113 ke cti císaře Trajána.Je tvořen z bloků, uvnitř kterých je točité schodiště až nahoru. Po povrchu se vine celkem 190m dlouhý vlis na němž jsou znázorněna Trajánova vítězství ve válkách proti Dákům.
Ervin Bossanyi – Noli Me Tangere (1946)
Latinské Noli me tangere znamená v češtině “nedotýkej se mne” a odkazuje na slova Ježíše po jeho zmrtvýchstání k Máří Magdaleně. Autor, který do Anglie emigroval z Maďarska vytvořil tuto vitráž když se dověděl, že jeho maminka umřela v koncentračním táboře.
Charles West Cope – Palpitation (1844)
Autor popsal tuto scénu jako “mladá dáma čeká na dopis, zatímco si pošťák a služebná vyměňují před dveřmi drby”. Není ovšem jasné jestli bušení srdce (palpitation) ke kterému odkazuje název je zapřičiněno nervozitou při čekání na dopis od oficiálního nápadníka anebo nervozitou z dopisu od milence, který by se neměl dostat do rukou někomu jinému.
Jacopo Robusti (Tintoretto) – The Embarkation of St Helena to the Holy Land (cca1555)
Tento obraz znázorňuje Helenu, matku prvního křesťanského římského císaře Konstantina jak se vydává na cestu do Svaté země, aby nalezla kříž, na kterém byl ukřižován Ježíš.
Jedna ze čtyř více jak třímetrových tapisérií tvořících sérii Devonshire Hunting byla pravděpodobně utkána v Arrasu (dnešní Francie)
John Everett Millais – Pizarro Seizing the Inca of Peru (1846)
Neobvyklý námět zajmutí Inky Pizzarem roku 1523. Millais byl pouze šestnáctiletý když tento obraz maloval.
Henri Cartier-Bresson – Women Drying Saris, Ahmedabad (1966)
Krom obrazů a soch tu byly k vidění i fotografie. Nechyběla ani novinářská ikona Bresson a jeho fotografie ahmedabadských žen sušících sárí.
Henry Peach Robinson – When the Days Work is Done (1877)
Co je zajímavé na fotografii s názvem “Když už je vše hotovo” je to, že je vytvořena ze šesti různých záběrů.